Вагітність змінює все життя майбутньої матері. Звичайно, у тому числі й режим сну. Кожен триместр має у цьому плані свої особливості.
Перший триместр.
Організм жінки відчуває незвичний стрес: підвищується навантаження на деякі органи (серце, легені), зростає рівень гормону вагітності – прогестерону, знижується рівень глюкози у крові. Крім того, жінка часто відчуває тривогу, пов’язану з такою важливою новиною, що супроводжується, на жаль, нудотою, посиленням чутливості нюху та іншими симптомами раннього токсикозу.
Багато жінок у цей період відзначають у себе гіперсомнію – постійну сонливість протягом доби.
Другий триместр.
Для здорової жінки це чудовий час: токсикоз проходить, з’являється енергія, покращується самопочуття та зовнішній вигляд. Волосся блищить, шкіра сяє – жінка у чудовій формі! Сон налагоджується. Ось тільки поспати на животі вже не вийде.
Третій триместр.
У міру того, як наближується термін пологів, організм знову починає відчувати фізіологічний стрес. Всі системи працюють з підвищеним навантаженням, нерідко з’являється пізній токсикоз, що призводить до набряків, важкий живіт заважає рухатися, майбутня мама хвилюється, очікуючи на зустріч з малюком.
Ночі стають неспокійними. Великий живіт не дозволяє спати на спині, стискаючи черевну аорту і порушуючи кровообіг у нижній частині тіла. Він тисне на сечовий міхур, змушуючи жінку часто відвідувати туалет. У багатьох виникає нічне безсоння – так організм готується до нового ритму сну та неспання після народження дитини.
Наукові дослідження показали, що недостатня кількість сну негативно впливає на здоров’я як матері, так і дитини. Виявлено підвищений ризик ускладнень під час пологів та народження дітей з низькою масою тіла, зниження імунітету.
Намагайтеся забезпечити собі можливість достатнього та ефективного відпочинку. Важливе значення при цьому має ретельний вибір матраца та подушки – якісних, зручних та безпечних.